Home laptops Asus Laptops Asus VivoBook Flip 14-TP470E 11th Gen Intel Core i5-1135G7 8GB RAM 256GB SSD 14inch FHD Glare Display touchscreen
ASUS Vivo Pro 14x OLED N7400 Core i7 11th Gen 16GB RAM 512GB SSD Nvidia
ASUS Vivo Pro 14x OLED N7400 Core i7 11th Gen 16GB RAM 512GB SSD Nvidia KShs 182,000.00
Back to products
Canon EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS USM Lens
Canon EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS USM Lens KShs 70,000.00
Asus VivoBook Flip 14-TP470E 11th Gen Intel Core i5-1135G7 8GB RAM 256GB SSD 14inch FHD Glare Display touchscreen
KShs 120,000.00
Key Specifications
  • Intel Core i5-1135G7
  • 8GB LPDDR4X  RAM
  • 256 GB SSD storage
  • 14.0′ FHD 1920×1080
  • Windows 10 Home
  • Intel Iris Xᵉ Graphics
  • Brand New
  • 1 Year Warranty
Compare
Add to wishlist
Categories: Asus Laptops, laptops
Share:
  • Description
  • Reviews (0)
  • Shipping & Delivery
Description
Flip 14-TP470E 11th Gen Intel Core I5-1135G7 8GB RAM 256GB SSD 14inch FHD Glare Display
ASUS VivoBook Flip 14 is back — with a bold new look to get your pulse racing. This is a convertible laptop that’s full of personality, sporting a sleek Indie Black or Transparent Silver finish and a colour-blocked Enter key with yellow edges and text. Ready for performance, VivoBook Flip 14 is powered by Intel Core i5-1135G7 Processor 2.4 GHz (8M Cache, up to 4.2 GHz, 4 cores) with First Intel Discrete Graphics,8 GB memory and a 256GB PCIe SSD. A sturdy 360° hinge holds the display firmly at any angle, giving you the flexibility to use VivoBook Flip 14 as a traditional laptop, a tablet, or anything in between. VivoBook Flip 14 keeps you productive and entertained on the go. With an overall weight of just 1.5 kg and an ultrathin profile, VivoBook Flip 14 easily slips into a backpack — so it’s always travel-ready.
CC6809AA0_181056_b.jpg
The ultimate performance boost — up to 40%!
15FA7460E_181057_b.jpg
Unleash the possibilities
826A891F9_181061_b.jpg
See the amazing performance improvement!
Here’s how much Performance Mode can boost the performance of some commonly used apps — so you can finish your work even quicker! Aerodynamic IceBlade for accelerated cooling. Each model in the new VivoBook series provides exceptional heat dissipation via an upgraded 8 mm heat pipe and a new IceBlade fan that efficiently accelerates heat transfer. The 87-blade IceBlade fan and impeller are made of a liquid-crystal polymer that allows them to be lighter and thinner than ordinary fans. Each IceBlade fan blade has a 3D-curved aerodynamic design, allowing the fan to achieve a better flow rate and lower noise. In addition, the IceBlade fans also use a fluid-dynamics bearing, which can achieve better vibration reduction and lower noise when compared to ordinary fans.
BEB9B6DB6_181112_b.jpg
Push the boundaries with NanoEdge
35497E47F_181082_b.jpg
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Asus VivoBook Flip 14-TP470E 11th Gen Intel Core i5-1135G7 8GB RAM 256GB SSD 14inch FHD Glare Display touchscreen” Cancel reply
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Shipping & Delivery
wd-ship-1
wd-ship-2
MAECENAS IACULIS
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
  • Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
  • Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
  • Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Related products
Compare
Hp 250 G7 Intel Core i3 10th Gen 4GB RAM 256GB SSD 15.6inch HD Display Windows 10 Pro
laptops, Hp Laptops
KShs 54,000.00
Key Specifications
  • Core i3 10th Generation
  • 4GB RAM
  • 256GB SSD
  • 15.6inch screen size
  • Brand New
  • 1 Year Warranty.
Add to wishlist
Add to cart
Quick view
Apple iMac 27 Inch with Retina display -Intel Core i5, 8GB RAM, 1TB HDD 2015
laptops, Macbook Laptops
  • Intel Core i5 processor
  • Turbo Boost up to 4.5GHz
  • 8GB 2666MHz DDR4 memory
  • 1TBGB HDD
  • Two Thunderbolt 3 (USB‑C)/Four USB-A ports
  • 3.5mm headphone jack
  • SDXC card slot
Add to cart
Quick view
Hp 15 Intel Core i7 11th Gen 8GB RAM 512GB SSD 15.6inch FHD Display Windows 10 Pro
laptops, Hp Laptops
  • Hp 15 core i7  11th generation
  • 8GB RAM
  • 512GB SSD
  • 15.6inch diagonal, HD (1366 x 768), micro-edge, anti-glare, 250 nits, 45% NTSC
HP 14s Ryzen 5 8GB 256GB SSD 2GB Radeon Graphics 14″ Full HD Display
GENERAL SPECIFICATIONS AMD Ryzen 5 8GB RAM 2.1GHz 256GB SSD 2GB Radeon Graphics 14″ Full HD Display 1 Year Warranty
Hp 17 Ryzen 5 8GB RAM 256GB SSD 17.3″ Full HD Display
GENERAL SPECIFICATIONS
  • AMD Ryzen 5
  • 8GB RAM
  • 256GB SSD
  • 17.3 inch Full HD Display
Lenovo IdeaPad 3 Core i3 10th Gen 4GB RAM 1TB HDD
laptops, Lenovo Laptops
General Specifications
  • Intel Core i3 10th Gen
  • 4GB DDR4
  • 1TB(1000GB) 7200rpm
  • 14.0 Inches
  • 35 Wh, 4610 mAh Lithium-Ion, 7.6 V
Dell Inspiron 15 3583 Laptop Intel Core i3-8145U 4GB RAM DDR4 500GB HDD 15.6inch Touchscreen
laptops, Dell Laptops
  • Intel Core i3-8145U
  • 500 GB HDD
  • 4 GB RAM DDR4
  • Intel UHD Graphics
  • 15.6inch Touch Screen
Dell Inspiron 15 3583 Laptop Intel Core i3-8145U 8GB RAM DDR4 500GB HDD 15.6inch Touchscreen